Od nowego roku się odchudzam! Rzucam palenie! Albo… uczę się nowego języka! Początek nowego roku to czas tak licznych postanowień. Jak jednak dobrze wiemy z doświadczenia, delikatnie mówiąc nie zawsze udaje nam się ich dotrzymać. Statystyki mówią, że sukces osiąga mniej niż 10% Polaków. Czy to oznacza, że postanowienia noworoczne nie mają sensu? Czy nie warto zapisywać się na kurs hiszpańskiego, o którym od tak dawno marzymy albo w końcu zacząć szlifować swój angielski?

Nowy rok – nowy ty?

W samych postanowieniach nie ma nic złego. Początek nowego roku może być świetnym pretekstem do tego, by w końcu wcielić w życie plany, które od dawna snujemy. I od 1 stycznia zacząć skreślać w kalendarzu dni, w które udało nam się poświęcić czas na pół godziny angielskiego. Z drugiej jednak strony, zmiana daty w kalendarzu zazwyczaj nie wiąże się z większymi zmianami w naszym życiu. Po świątecznym Nowym Roku wracamy do pracy i innych obowiązków, niestety, często nie bardziej wypoczęci, ale zmęczeni, ociężali, przejedzeni… To nie zawsze najlepszy czas na realizację nowych ambitnych postanowień. Oczywiście nie dotyczy do wszystkich. Wielu z nas wita nowy rok z energią i pasją, którą jak najbardziej warto spożytkować na zdobywanie nowych szczytów. Problem jednak polega na tym, że tej energii nie zawsze starcza na długo. Co zatem jest kluczem do sukcesu?

Przede wszystkim motywacja

Nauka nowego języka obcego tak jak każde inne wyzwanie daje nam ogrom satysfakcji, ale również wymaga od nas wysiłku. Żeby go podjąć i – co najważniejsze – kontynuować przez dłuższy czas, niezbędna jest motywacja. To znane z psychologii i z życia codziennego pojęcie może nam się wydawać banalne w kontekście nauki, ale tak naprawdę jest ono kluczowe. Motywacja pozwala nam kontynuować rozpoczęte dzieło nawet, gdy minie początkowy zapał. Myśl o wakacjach, na których swobodnie zamawiamy obiad po hiszpańsku, nowej pracy, którą dostaniemy dzięki znajomości rosyjskiego lub awansie, którą zapewni nam angielski na wysokim poziomie, może pozwolić nam kontynuować naukę przez miesiące, które są niezbędne do opanowania nowej umiejętności.

Przed rozpoczęciem nauki warto zastanowić się, czy mamy w sobie taką motywację, a także jakie konkretnie są nasze cele – jak wysoki poziom języka chcemy osiągnąć i w jakim czasie. A te cele warto skonsultować z kimś, kto o nauce języków obcych wie bardzo dużo – na przykład z nami 🙂 Jeśli nie wiesz, jaka intensywność nauki będzie dla Ciebie najlepsza, czy bardziej efektywny będzie kurs indywidulany, czy w grupie, albo jaką metodą uczyć się języka – zwróć się do nas. Porozmawiamy o Twoich potrzebach i wspólnie znajdziemy najlepszy tryb nauki dla Ciebie. Po to, żeby za rok z dumą powiedzieć, że postanowienie noworoczne na 2022 rok jest wypełnione – i czas na kolejne!