Angielski jako język międzynarodowy jest jednocześnie tym, którego większość osób chce nauczyć się w pierwszej kolejności. Obecnie jego znajomość nie jest już mile widzianą umiejętnością, ale koniecznością, o ile chcemy dobrze radzić sobie na rynku pracy. Z tego na względu, na kurs angielskiego zapisują się osoby w różnym wieku, choć ich motywacje mogą być skrajnie odmienne. Bardzo często słyszy się, iż ów język jest zaliczany do grupy najłatwiejszych do opanowania. Z czego wynika to przekonanie?

Angielski towarzyszy nam na co dzień

Nauka poprzez otaczanie się językiem jest niezwykle skuteczna. Z tego względu, osoby będące na tym etapie powinny wdrożyć w życie takie rozwiązania, które pozwolą im na jak największe “zanurzenie się”. Doskonałym sposobem jest m.in. słuchanie podcastów, radia, zmiana języka w telefonie i komputerze oraz oglądania filmów i seriali. Ucząc się np. hiszpańskiego lub włoskiego musimy sami zorganizować sobie taką przestrzeń. W przypadku angielskiego, sporo rzeczy dzieje się bez naszego udziału. Język jest obecny w przestrzeni publicznej, dzięki czemu wielu słówek jesteśmy w stanie nauczyć się mimo woli. Angielski przewija się ponadto w filmach, piosenkach oraz w internecie. Wszystko to sprawia, że “wchłaniamy” go podświadomie.

Nieskomplikowana odmiana

W porównaniu do języka polskiego, można śmiało powiedzieć, iż w angielskim praktycznie w ogóle nie mamy do czynienia z odmianą. Nie dotyczy ona przymiotników, a rzeczowników jedynie w ograniczonym stopniu (po prostu dodajemy literę -s na na końcu wyrazu gdy występuje liczba mnoga). Nie mamy też problemów z rodzajem męskim, żeńskim i nijakim, gdyż w każdym przypadku odmiana jest identyczna. Oprócz tego nie trzeba przejmować się formami grzecznościowymi, do każdej osoby mówiąc “you”.

Jeśli chodzi o czasowniki, sprawa również nie jest specjalnie skomplikowana. Choć istnieje grupa czasowników nieregularnych, ich liczba jest ograniczona, więc prędzej czy później w końcu nauczymy się wszystkich. Co najważniejsze, mają one taką samą formę w każdej osobie. Uczęszczając na kurs angielskiego, szybko opanujemy tego typu kwestie.

Logiczna gramatyka

Wiele osób narzeka na mnogość czasów w języku angielskim, jednak praktyka pokazuje, że do komunikacji w podstawowym zakresie z powodzeniem wystarczą trzy z nich – present simple, past simple oraz future simple. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dążyć do opanowania pozostałych, jeśli zależy nam na ładniejszym wysławianiu się. Gramatyka jest logiczna i zapisując się na dobry kurs angielskiego z pewnością w krótkim czasie uda się nam zrozumieć o co dokładnie chodzi w konkretnym czasie. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość osób, które chcą opanować język, aby móc po prostu swobodnie rozmawiać z innymi, nie będzie musiała zmagać się z trudnościami, które pojawiają się na bardziej zaawansowanym poziomie. Tego typu kwestie dotyczą np. dyplomatów lub pisarzy.

Intuicyjna wymowa

Ta zaleta jest bezpośrednio związana z pierwszym punktem. Z uwagi na fakt, iż angielski otacza nas w przestrzeni publicznej, mamy kontakt z wymową, która utrwala się nam w pamięci. Wiele słów czytamy intuicyjnie i w wielu przypadkach poprawnie. Są oczywiście wyrazy stanowiące duży problem, niemniej jednak można je wyćwiczyć. Jak widać, nauka angielskiego wcale nie jest taka trudna. Ostatecznie wszystko zależy od naszej motywacji oraz podejścia, a także nauczyciela.