Jeżeli pierwsze podejście do nauki języka obcego nie zakończyło się sukcesem, nie oznacza to, że kolejne również będzie nieudane. Wręcz przeciwnie, nowe okoliczności, inna sytuacja życiowa i być może mniej dodatkowych zajęć sprawiają, że powrót do nauki np. angielskiego po dłużej przerwie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak jak się do tego zabrać? Czy szkoła językowa jest dobrym pomysłem? Kiedy warto skorzystać z pomocy nauczycieli?

Powrót do nauki języka obcego – od czego warto zacząć?

Bez względu na to jak długa była przerwa w nauce, warto ponownie sprawdzić swoje umiejętności. Nie należy oczekiwać, że będą one takie same jak dawniej, jednak może się okazać, że liczba zapamiętanych słówek jest znacznie większa niż myśleliśmy. Czy taką weryfikację można wykonać samodzielnie? Teoretycznie tak, jednak nigdy nie ma pewności czy będziemy potrafili ocenić samych siebie w obiektywny sposób. Szkoła językowa zatrudnia profesjonalnych nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem, którzy po krótkiej rozmowie bądź teście są w stanie dokładnie ocenić poziom znajomości języka obcego.

Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że mogą odpowiednio dopasować program do konkretnych umiejętności uczestnika. Niestety osoby, które samodzielnie uczą się języka obcego zaczynają od zbyt trudnych i skomplikowanych zagadnień. Nie zawsze znajomość zawiłej gramatyki jest najważniejsza. W wielu przypadkach płynna rozmowa i umiejętność swobodnego wyrażania myśli zupełnie wystarczą.

Kolejne kroki w powrocie do nauki języka obcego

Choć w przypadku nauki języków może to dziwnie zabrzmieć, materiał dydaktyczny powinien być „szyty na miarę”. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim naukę wyłącznie tego, czego naprawdę się potrzebuje. Szkoła językowa, a tak naprawdę nauczyciele, którzy w niej pracują, mogą dostosować sposób nauczania do konkretnych wymagań kursanta. Osoby, którym potrzebny jest język w pracy będą uczyły się zupełnie innych rzeczy niż kursanci pragnący wykorzystać go do swobodnego porozumiewania się na wakacjach. Jakie są kolejne kroki?

  • Przede wszystkim należy postawić na regularność i obrać naukę języka jako jeden z najważniejszych priorytetów. Jeżeli kursant uczy się wyłącznie tego, czego będzie potrzebował, zdecydowanie łatwiej znaleźć motywację i nie opuszczać zajęć.
  • Przydatną wskazówką, która pomogła już wielu osobom jest tak zwane otaczanie się językiem obcym. W praktyce oznacza to zmianę języka w telefonie, komputerze, słuchanie zagranicznych radiostacji i programów telewizyjnych. Nie trzeba się na nich bardzo skupiać. Wystarczy, że będzie je słychać w tle. Coraz popularniejsze jest również słuchanie podcastów w języku obcym.
  • Nawet najlepsza szkoła językowa nie zagwarantuje błyskawicznego przyswajania wiedzy. Z tego powodu warto przestać skupiać się na konkretnym czasie, w którym koniecznie trzeba nauczyć się języka obcego. Cały proces powinien toczyć się swoim tempem.

Czy warto ponownie wracać do nauki języka obcego? Oczywiście, że tak. Nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowej wiedzy. Profesjonalna szkoła językowa w taki sposób dobierze materiał, aby nauka stała się przyjemnością. W trakcie zajęć można zapomnieć o stresie związanym z mówieniem w obcym języku (nawet niepoprawnie). Zdobywanie nowej wiedzy to nie powód do wstydu, ale dumy. Jeżeli kursant odpowiednio się zaangażuje i nie będzie opuszczał zajęć, wówczas efekty pojawią się w bardzo krótkim czasie.