Opanowywanie języków to długotrwały proces, podczas którego warto testować różne rozwiązania. Niektórym osobom najbardziej odpowiada szkoła językowa, z kolei inni preferują samodzielną naukę w zaciszu swojego domu. Aby poznać nowe słówka można czytać książki lub różnego rodzaju artykuły, a także słuchać podcastów, oglądać filmy, seriale itp. Jedną z bardziej popularnych metod, która cieszy się uznaniem są fiszki. Mają one postać niewielkich dwustronnych karteczek. Z jednej strony znajduje się wyraz w języku obcym, zaś z drugiej jego tłumaczenie na język ojczysty. Czasami pojawiają się także symbole graficzne lub przykłady zdań z użyciem słowa. Co warto wiedzieć na temat fiszek?
Nauka słówek a nauka języka – czy fiszki mogą być przydatne?
Tego typu karteczki mogą być przygotowane zarówno samodzielnie, aby ograniczyć koszty, a jednocześnie spróbować opanować słownictwo np. z danej branży lub dyscypliny, jak i zakupione w sklepie. Metoda uczenia się polega w tym przypadku na porządkowaniu wiedzy w sposób systematyczny. W skrócie, spoglądając na określony wyraz próbujemy przypomnieć sobie co dokładnie on oznacza. W ten sposób można w krótkim czasie opanować naprawdę sporą liczbę słówek, idiomów oraz wyrażeń.
Niestety znajomość wyrazów nie jest jednoznaczna ze znajomością języka. Nawet jeśli wiemy co oznacza dane słówko, ale nie jesteśmy w stanie wykorzystać go w pełnym zdaniu i w odniesieniu do danej sytuacji, trudno mówić o skutecznej nauce. Czy to oznacza, że fiszki nie są najlepszym rozwiązaniem i pożądane efekty zapewni nam tylko szkoła językowa? Niekoniecznie. Jak zostało już wspomniane, dzięki karteczkom możemy stosunkowo szybko zapamiętać znaczenie różnych wyrazów. Niestety nie oznacza to, że pozostaną one w naszej pamięci na długo. Kluczem jest bowiem wykorzystanie odpowiedniej metody nauki.
W jaki sposób efektywnie uczyć się słówek dzięki fiszkom?
Najprostszym sposobem jest po prostu ułożenie karteczek w formę jednej talii i odgadywanie pojęć. Jeśli udzielimy poprawnej odpowiedzi, kartka wędruje na sam spód. Gdy odpowiedź będzie z kolei błędna, fiszka powinna znaleźć się mniej więcej w połowie talii, aby wkrótce pojawiła się ponownie. Inną opcją jest samodzielne stworzenie kartonika z przegródkami lub wykorzystanie gotowego produktu. Na początek wszystkie fiszki znajdują się w pierwszej przegrodzie. Gdy opanujemy dane słowo, możemy włożyć go do kolejnej przegródki i założyć, że te fiszki będziemy powtarzać np. co dwa dni. Jeśli nadal jesteśmy w stanie udzielić dobrej odpowiedzi, przekładamy je do następnej przegródki itd. Gdy okaże się, że nie pamiętamy znaczenia danego słowa, kartkę trzeba z powrotem przełożyć niżej.
Z czasem, jeśli będziemy regularnie powtarzać materiał, wyrażenia zostaną zapamiętane na stałe. Bardzo skuteczną metodą jest asocjacja, czyli udzielanie szybkiej odpowiedzi w odstępie pół sekundy. Odkrywając kolejną fiszkę i sprawdzając jej znaczenie, powtarzamy w myślach kilkanaście razy, najszybciej jak się da, słowo w języku obcym i rodzimym. W ten sposób można stopniowo zapamiętywać coraz bardziej rozbudowane zdania. Świetnie sprawdza się też nauka połączona z ruchem, co pozwala na zwiększenie śladu pamięciowego. W tym przypadku, w momencie odczytania wyrażenia zapisanego na fiszce symulujemy określoną czynność fizyczną lub dźwięk, który jest z nim związany.
Wyżej wymienione techniki stanowią wyłącznie niewielką część dostępnych metod. Warto zgłębić informacje na ten temat i wybrać kilka rozwiązań, które odpowiadają nam najbardziej. Dodatkowych wskazówek może też udzielić szkoła językowa.